צרו קשר:

  רוצה לשמוע יותר על הגנים שלנו?

  ּ

  שלוש הבעיות של ענף החינוך ללידה עד שלוש והפתרונות להן/ ניר גולן

  ענף החינוך לגיל לידה עד שלוש הוא ענף יוצא דופן, מורכב ומשפיע על כלל האזרחים במדינה. מצד אחד הוא מאפשר להורים לצאת לעבודה ולהניע את הכלכלה הציבורית והפרטית אך לא פחות חשוב הוא פותח את הדלת הראשונה לילד לעולם החיצוני, מעבר לתא המשפחתי שבדרך כלל הוא חם ומגן.
  הענף הזה חולה ! עוד הרבה לפני מגיפת הקורונה. בתקופה זו זה מובלט עוד יותר. כדי לטפל במחלה צריך להבין את מקורותיה.
  אני מכיר את תחום הגנים הפרטיים בישראל מכל הכיוונים ולהבנתי אלו הן שלוש הבעיות העיקריות של הענף:
  א. חוסר רווחיות מול מחירים גבוהים – מצד אחד הגנים (המקצועיים שפועלים בסטנדרטים גבוהים) במקרים רבים לא מרוויחים ובקושי שורדים, אך מצד שני ההורים (הלקוחות) משלמים סכומים גבוהים. עניין זה מעודד גנים בינוניים שמעגלים את הפינות כדי להתפרנס. זו בעיה קשה שכדי לפתור אותה חייב להתערב גורם נוסף – המדינה או הרשות המקומית כדי להוריד עלויות ולהוזיל את המחיר ללקוחות תוך העלאת הרווחיות לבעלי הגנים .
  המצב הקשה, אם לא יטופל בצורה נכונה, עלול לפגוע באיכות השירות ו/או להביא לעליית מחירים נוספת, שכאמור, גם כך הם גבוהים.
  ניתן לעשות זאת דרך התייחסות לגנים כעסק חינוכי-חיוני אשר מקבל סיוע שוטף מהמדינה (קיים בעולם) למשל באמצעות – הורדת מע"מ , הפחתת מיסים , סבסוד מסגרות אשר עומדות בקריטריונים הנדרשים, הורדת הצורך בהיתר לשימוש חורג ועוד… יש הרבה דרכים לעשות זאת ואשמח להסביר אותם בפירוט במקומות הנכונים.
  ב. כח אדם – עוד לפני הקורונה סבל הענף מבעיה כמותית ואיכותית בכ"א שמגיע אליו. המצב כעת הוחרף עוד יותר בגלל שיש עובדים שלא חזרו לעבודה וישנם כאלו שנמצאים בבידוד ובקבוצות סיכון. רבים מעדיפים להישאר בחל"ת, לקבל ביטוח לאומי ולפעמים אף לעבוד "בשחור" כמטפלות או בתחומים אחרים.
  ניתן לפתור זאת באמצעות – עבודה מועדפת, שירות לאומי, הסבה מקצועית, מיון והכשרת כ"א, מענקי לימודים בתחום החינוך לגיל הרך ועוד… אפשר לראות את המצב בו יש אבטלה רבה כהזדמנות למהלך אסטרטגי מצד המדינה.
  דרך אגב, הגברת הפיקוח והרגולציה מבלי לטפל בשורש הבעיה , רק מחריף את המצב.
  ג. תשתיות- באופן מתמשך קיימת בעיית מבנים מתאימים לגני ילדים. זה מוסיף על בעיית האיכות ועל חוסר היכולת להתפרנס. זה מעודד אלתורים בשטח שפוגעים באיכות החינוך.
  ניתן לפתור זאת באמצעות הקצאת מבנים ייעודיים במכרז תמורת עמידה בסטנדרטי איכות. דוגמה מעולה מהתקופה האחרונה- עיריית ת"א.
  בסופו של דבר, יש מה לעשות. ברור שזה כרוך בתקציבים גדולים אך גם לחוסר העשייה הזו יש מחיר גבוה לא פחות וצריך להחליט מהם סדרי העדיפויות.
  אנו רואים התחלה של מודעות ושינוי ומקווים שהרוח הזו תתפוס יותר ויותר מובילי דעת קהל ומקבלי החלטות באופן שיביא את השינוי כבר בשנים הקרובות.
  בתחום החינוך יש אנשי מקצוע רבים וטובים אשר פועלים במערכת ישנה, לא מקצועית וחוסמת. אותה צריך לשנות ואז יקרה השינוי.
  למעלה

  לחצו כאן וצרו איתנו קשר

   ּ