צרו קשר:

רוצה לשמוע יותר על הגנים שלנו?

ּ

חינוך פרוגרסיבי

חינוך פרוגרסיבי הוא למעשה אידיאולוגיה שקמה בסוף המאה ה-19 ויצאה כנגד הטענה כי בית הספר נועד אך ורק כהכנה ללימודים גבוהים. הגישה הפרוגרסיבית טוענת כי החינוך הוא מטרה בפני עצמה. חינוך פרוגרסיבי מלמד ילדים לעסוק בתחומי העניין שלהם ולהיות מעורבים בחיי הקהילה. ברשת גני גולן דוגלים כי חינוך פרוגרסיבי עוזר לילדים להגיע לרמות התפתחות גבוהות וחשוב לפעול לפיו כבר מהגיל הרך.

במה מתמקד חינוך פרוגרסיבי?

חינוך פרוגרסיבי שם דגש על התפתחותו של הילד בתור אינדיבידואל, כך שיש מספר נקודות בהם גישה חינוכית זו מתמקדת:

  • התפתחות דרך תחומי עניין- גישה חינוכית פרוגרסיבית טוענת כי הידע של הילד נבנה באמצעות עיסוק בפעילויות שונות ולאו דווקא על ידי הקניה ישירה של מידע מבעל הסמכות אל הילד. התפתחות הילד יכולה להתבסס על אינטראקציות פיזיות וחברתיות עם הסביבה.
  • הילד במרכז- הילד נתפס כגורם אוטונומי פעיל ויוזם אשר יש לטפח ולעזור לו להגשים את הפוטנציאל אשר טמון בו. המשחק הוא הדרך העיקרית להקרין את האני הפנימי של הילד כלפי חוץ, ועל ידי כך להביא להתפתחות בריאה ויעילה של האינדיבידואל שלו.
  • יחסי גננת- ילד- בגישה חינוכית זו יחסי המרות בין הגננת לילד שונים ממה שאנו רגילים לראות בגישות החינוך המסורתי. כך שעל הגורם המחנך להתאים את עצמו לצרכים הייחודיים של כל ילד ולתכנן בהתאם את העבודה. הגישה גם מציינת כי יחס הגננת לילדים יהיה חם ומכיל, ומתמקד בהתפתחות תקינה וקידום אישי בהתאם לעקרונות הגישה.

למען עתיד טוב יותר

הפעילות ברשת גני גולן דוגלת בגישה הפרוגרסיבית התפתחותית. הצוות החינוכי משקיע בהתפתחות וקידום הילדים על ידי התמקדות בפיתוח האינדיבידואל של כל ילד וילדה, כך שיגדלו להיות אנשים סקרנים, יצירתיים, קשובים, בעלי יכולות רגשיות וחברתיות ובעלי ביטחון עצמי. והרי זה כל מה שאנחנו רוצים עבור ילדינו, שיהיו אנשים שלא רק מצליחים להסתדר בעולם אלא גם לפרוח בו ולהתמודד עם קשיים בצורה יצירתית ואדיבה לבריות.

 

למעלה

לחצו כאן וצרו איתנו קשר

ּ